Holenderska jakość! Trwałość na lata!
CHD to holenderska marka opryskiwaczy, produkowanych od lat 90 XX wieku przez rodzinną firmę CHD Eefting B.V. Jest to wysoko wyspecjalizowane przedsiębiorstwo, które produkuje wyłącznie rolnicze opryskiwacze polowe w kolorze zielono-białym (biały zbiornik, zielone części metalowe). Trzon produkcji stanowią trzy modele jednoosiowych opryskiwaczy ciąganych: jeden ze skrętnym dyszlem (DG) i dwa ze skrętnymi kołami (model F i FG). Ofertę uzupełniają opryskiwacze zawieszane o zbiornikach od 600 do 1200 litrów z belkami od 18 do 27 metrów oraz największe ciągane z dwoma osiami (wersja TANDEM).
Wszystkie charakteryzują się przemyślaną, wyjątkowo solidną konstrukcją oraz bezproblemową obsługą.
Ogólny zarys konstrukcji maszyn produkowanych do dzisiaj sięga połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku, ale dzięki jej doskonaleniu i systematycznemu rozwojowi produkowane są dzisiaj seryjnie opryskiwacze o pojemności zbiornika do 13.800 litrów, a belki polowe o szerokości do 55 metrów CHD montuje na maszynach ze zbiornikami już od 5.200 litrów.
Przede wszystkim ramy opryskiwaczy, dyszle i belki wykonane są z wysokojakościowej stali konstrukcyjnej S355, co gwarantuje wieloletnią, bezproblemową ich eksploatację.
Również zbiorniki są wykonane najsolidniej jak to możliwe, czyli z laminatu poliestrowo-szklanego, co czyni je właściwie niezniszczalnymi i zawsze możliwymi do naprawy. Wszystkie zbiorniki posiadają falochrony, aby umożliwić szybki transport opryskiwaczy nawet przy częściowo napełnionym zbiorniku.
Zbiorniki mają kształt zbliżony do prostopadłościanu – brak zakamarków umożliwia łatwe wymieszanie cieczy roboczej oraz łatwe ich mycie, bez możliwości osadzania resztek oprysku. Posiadają zamykany wlew o średnicy 400 mm, sito i przestawną dyszę obrotową do płukania opróżnionych opakowań po wlanych ŚOR. Każdy zbiornik posiada dwa lub więcej (w zależności od jego wielkości) zespołów obrotowych dysz do mycia wewnętrznego zbiornika.
Dodatkowo każdy opryskiwacz posiada zbiornik czystej wody oraz zbiornik do mycia rąk z mydłem. Dla uzyskania jednorodnej cieczy roboczej zastosowano dwa rodzaje mieszania: spokojne – objętościowe lub intensywne – dyszami eżektorowymi, przełączane zgodnie z potrzebą. Można również wyłączyć mieszanie zupełnie.
Najważniejszym (i najdroższym) elementem każdego opryskiwacza jest belka. CHD produkuje belki z wysokojakościowej stali konstrukcyjnej S355 w szerokościach roboczych od 18 aż do 55 metrów! Wraz z opryskiwaczem CHD może być dostarczona każda pośrednia szerokość belki (najczęściej to: 20, 21, 24, 27, 28, 30, 33, 36 czy 42 metry, ale również np. 22,5 metra do siewników 4,5 m). Są to konstrukcje wielokrotnie sprawdzone przez wieloletnią eksploatację, ciągle doskonalone i poprawiane w miarę osiągania coraz większych szerokości.
Idea budowy nie uległa zmianie: belki charakteryzują się centralnym zawieszeniem na jednym sworzniu (jak waga szalkowa), składają się wzdłuż zbiornika. Do szerokości 42 metrów są wykonywane jako trzysegmentowe (opcjonalnie czterosegmentowe), a przy szerokości roboczej powyżej 42 metrów są zawsze czterosegmentowe. Przy belkach o szerokości 39 i więcej metrów składanych 4-krotnie ostatnie segmenty belki są aluminiowe. Każda belka jest zabezpieczona poprzez uchylne elementy końcowe.
Standardowo belki składane są symetrycznie (jednocześnie lewa i prawa strona), przy czym zewnętrzne segmenty belek o szerokości powyżej 27 m składane są osobno. Siłownik hydrauliczny umożliwia wymuszenie wychylenia belki, a ustawienie belki w pozycji środkowej kontrolowane jest potencjometrem. Dwa drążki przeciwskrętne odpowiadają za to, że ruchy maszyny nie przenoszą się na belkę. Opcjonalna, hydrauliczna blokada belki jest uruchamiana dwoma cylindrami. Dzięki temu systemowi blokowania, belka również w górnej pozycji (najwyżej podniesiona) porusza się swobodnie. Dzięki temu wysokość opryskiwania wynosi (w zależności od modelu) aż do 2,6 lub nawet 2,8 metra, przy standardowym ogumieniu. Na zamówienie belka może mieć symetrycznie unoszoną lewą i prawą stronę tworząc tzw. V-kę oraz zamontowany system automatycznego utrzymywania wysokości belki (Distance-Control) na dwóch lub czterech czujnikach.
Płynne poruszanie się belki w górę i w dół zapewnia stabilny siłownik hydrauliczny zaopatrzony w membranowy akumulator hydrauliczny, który chroni belkę przy ciężkich przeszkodach (tąpnięciach). Siłownik porusza wzdłuż ramy wynoszącej wózek (na którym jest zawieszona belka), poprzez który podnosi i opuszcza belkę. Węże i kable sterujące, które poruszają się wraz z belką w górę i w dół, są obudowane w przemysłowy prowadnik kablowy.
Bazą każdego opryskiwacza CHD jest stabilna rama z zaczepem o regulowanej wysokości wykonane z wysokojakościowej stali konstrukcyjnej S355. Każdy opryskiwacz CHD jest wyposażony w dwuobwodowy pneumatyczny układ hamulcowy oraz oświetlenie drogowe, a stosowane opony o dużej nośności posiadają specjalne, zaokrąglone protektory dzięki czemu uszkodzenia roślin są ograniczone do minimum.
Sercem układu cieczowego każdego opryskiwacza CHD są pompy tłokowo-membranowe Annovi-Reverbieri, o wydajności w zależnej od pojemności zbiornika i szerokości belki, wraz z filtrami ssawnymi o dużej pojemności i samoczyszczącym filtrem ciśnieniowym (po stronie tłocznej) oraz przyłączem do wypompowania pozostałości cieczy roboczej z opryskiwacza do zbiornika zewnętrznego.
Każda maszyna jest całkowicie odporna na nawozy płynne – wszystkie śruby, nakrętki i opaski zaciskowe wykonane ze stali nierdzewnej V2A
.
Układ cieczowy belki mokry – rurki ze stali nierdzewnej V2A z pojedynczymi korpusami bagnetowymi z membranowym zaworkiem przeciwkroplowym. Dysze i korpusy na uchylnym i poprzedzającym segmencie belki są zabezpieczone prętem ochronnym.
Za sterowanie dawką cieczy roboczej odpowiadają komputery firmy Muller Elektronik.
Węże cieczowe i okablowanie poprowadzone jest nad pierwszymi dwoma segmentami belki w specjalnej osłonie.
Standardem jest obwodowy układ cieczowy – zawory sekcyjne rozmieszczone są na belce, ciecz krąży po belce, pomiędzy zaworami, a sekcje zasilanie od środka, mają standardowo po 3 metry szerokości (6 dysz).
Zawsze są dostarczane z opryskiwaczem:
– wąż ssący 7 metrów z koszem filtrującym ze stali nierdzewnej V2A, pływakiem i zaworem zwrotnym na ssaniu,
– komplet dysz z kołpakiem i uszczelką,
– wałek przekaźnika mocy (za dopłatą jednostronnie szerokokątny),
– elektroniczny ciśnieniomierz z wyświetlaniem w terminalu ISOBUS,
– zawory redukcyjne, które można ustawić, w prawie wszystkich układach hydraulicznych,
– zawory bezpieczeństwa w układach cieczowych,
– pistolet myjący na bębnie z wężem 15 m,
– przestronna platforma (z wygodnym dostępem drabinką) do transportu ŚOR,